Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

16.11.2020, 14:32 0 komentarzy
Co wypada wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Od prawie 25 lat, 16 listopada formalnie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ta data, ma co roku głosić, że z brakiem akceptacji często spotyka się bardzo dużo osób. Prośba do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów tego rodzaju jest pretekstem do tego, żeby zajęli się rozwiązaniem tego występującego problemu. Edukowanie, ale również przygotowywanie licznych paneli dyskusyjnych ma na celu upowszechnianie akceptacji oraz brak terroru wobec osób dyskryminowanych, co według organizacji UNESCO jest dobrą metodą przeciwstawiania się różnym nietaktownym zachowaniom w tym zakresie.

Systematycznie występujące akty przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tego rozwiązania. Z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, zmagają się właśnie te mniejszości, co stwierdzono na przestrzeni kilku lat. Przejawy braku aceptacji potrafią być niezwykle dotkliwe dla osób dyskryminowanych, dlatego również świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma uprzedzać o różnych sytuacjach, w których dochodzi do użycia siły, a także pomóc w znalezieniu głównych motywów pojawiania się nietolerancji. Aby dociec, czym właściwie jest poszanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych, potrzebne są takie przedsięwzięcia, które z pełnym przekonaniem okazują się pomocne w tym zakresie. Dodatkowo ma szkolić, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, rozumienia innych ludzi, a także uznania różnego rodzaju kultur.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - jak obchodzono go w Polsce?

Wspólny apel wygłosili prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to przeciwstawiają się werbalnej i fizycznej agresji wynikającej z homofobii oraz rasizmu, ale i również wykazują silne poparcie dla tych osób. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże apelem. Solidarność tego dnia będzie nagłaśniana przez zawieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie budynków, jak powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Przede wszystkim w tęczowych barwach został podświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane