Start szkoły a epidemia Covid-19

31.08.2020, 15:51 0 komentarzy
Start szkoły a epidemia Covid-19

We wrześniu uczniowie mają iść do szkół oraz przedszkoli, ale ciągle sceptycyzm wywołuje pandemia Covid-19, z którą staramy się walczyć od początku roku. Od marca dzieci uczą się w sposób zdalny i na pewno był to jeden z powodów, dzięki którym można było zatrzymać w naszym kraju dynamiczny rozwój epidemii. Mimo wszystko czy epidemia aktualnie okazuje się tak stateczna, aby przygotować do użytku szkoły, przedszkola oraz żłobki a następnie pozwolić dzieciom uczęszczać na lekcje?

Odmienne podejścia do problemu

Nie możemy dać jedynej słusznej odpowiedzi, co jest najodpowiedniejsze - wypuszczenie uczniów do placówek oświatowych, czy przymus kontynuowania zdalnej nauki. Z jednej strony epidemiolodzy oraz sceptycy upierają się, że przecież to właśnie najmłodsi najprościej rozsiewają jakiekolwiek bakterie a także wirusy, a budynki oświatowe okazują się być niestety miejscem, gdzie infekcje rodzą się. Doskonale znamy to - do klasy przyjdzie pojedyncze dziecko z infekcją a potem znaczna ilość maluchów.

Zmęczeni obostrzeniami głoszą, że wprowadzono wiele metod, do których będą musiały zaadaptować się szkoły, aby mieć szansę przywitać w nadchodzącym roku szkolnym swoich uczniów. Jednak czy może okazać się to doskonałym pomysłem, żeby większa grupa uczniów się znalazła w jednej lekcyjnej salce? Czy mamy pewność, że najmłodsze dzieci będą działać zgodnie z zaleceniami? Naukowcy mówią, że nie całkiem.

Na naukę internetową skarżą się niektórzy uczniowie i ich opiekunowie. Głównie Covid-19 dotknął uczniów liceów, którzy twierdzą, że przez jakiś czas internetowej nauki okażą się nie za dobrze przyuczeni do egzaminu maturalnego (choć w 2020 roku maturalny egzamin nie poszedł wcale najgorzej). Ważne będzie również to, że nie każdy nastolatek ma dostęp do Internetu i komputera. W rodzinach, w których urodziło się dużo dzieci bywa tak, że w domu zobaczymy wyłącznie jeden komputer. Opiekunowie będą mieli z tej przyczyny problem w zapewnianiu swoim maluchom warunków do nauki jednocześnie.

Kluczowe okazują się być również społeczne relacje. Placówki szkolne okazują się istotnym elementem w psychicznym rozwoju dzieci. Dzięki budynkom oświatowym poznajemy funkcjonowanie wśród innych ludzi oraz mamy szansę zawierać relacje oparte na przyjaźni. Jednak w obecnej chwili sprawy życia społecznego okazują się najmniej istotne, a najbardziej istotne będzie bezpieczeństwo dzieci, ich opiekunów i nauczycieli.

Sporo zależeć będzie od uczniów i szkolnej kadry

Ciągły rozwój choroby zależeć będzie głównie od tego, czy dzieci będą przestrzegały przepisów ustalonych przez sanepid oraz czy nauczyciele będą mogli to wykorzystywanie obostrzeń egzekwować. Sceptycy komunikują, iż puszczenie dzieci do szkół spowoduje ekspresowy postęp koronawirusa, więc w związku z tym placówki oświatowe zostaną nieczynne lada chwila. Warto śledzić nieustannie sytuację, bowiem na samym początku nadchodzącego miesiąca wiele jeszcze się może pozmieniać.

Tagi:

Zostaw komentarz