Wojna z zanieczyszczeniem

18.11.2020, 12:44 0 komentarzy
Wojna z zanieczyszczeniem

Raptem kilka dni temu można było świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie faktu powinno się nabrać kilka refleksji dotyczących ogromnego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całej Polski. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który może okazać się dla większości społeczeństwa naprawdę bez granic groźny. Nagromadzone toksyny, którymi oddychamy niestety każdego dnia, mają niewątpliwie związek z przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już prawie rok. Stanowczo warto nieprzerwanie nauczać czym jest degradacja środowiska lub też jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


W kilku programach telewizyjnych, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza został poruszony ten właśnie temat. Przede wszystkim warto uzmysławiać sobie, że obecnie w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił też problem smogu. Dobrą opcją jak okiełznać degradacji powietrza jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zrelacjonował także, iż połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy sami w naszych domach. Uznał, że jeśli nie zdemontujemy kotłów zanieczyszczających powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.


W dodatku, w walkę ze zdegradowanym powietrzem podłączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki, Piotr Woźny zadeklarował, że produkowana przez wymienioną spółkę energia za mniej więcej 10 lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, że kłopot ze smogiem oraz z koronawirusem możemy ze sobą swobodnie połączyć. Pandemia COVID początkowo pojawiła się w miejscach o niepojęcie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


W kwestii smogu bez dwóch zdań należałoby również wiedzieć, co w praktyce jest fundamentalną tego przyczyną. A zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu bez liku niekorzystnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich właściwości jest wyjątkowo istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz

Ostatnio opublikowane